NRD Начало
Четвъртък, 17 Юли 2025
Начало Под прожектора Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
7248
Под прожектора

Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“

В клавирната надпревара тази година се включиха млади пианисти на възраст до 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Пианистът Виктор Вичев получи голямата награда на община Пловдив, която беше връчена от заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив  - Пламен Панов.

| 11 Юли 2025, 17:59 ч.
Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Снимка © Община Пловдив

Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи днес с церемония по награждаване и концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов"в Пловдив.

Кънтри певецът Морган Уолън зае първото място в класацията на "Билборд 200" с албума I`m

Традиционният панаир на занаятите в троянското село Орешак ще събере за поредна година майстори-з

Изложба на художника Георги Щърбев се открива на 26 юли в галерия „Червеното пони“, в

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ ще гостува за първи път в Шумен със

Риалити звездата Ким Кардашиян се яви пред съд в Париж, за да разкаже за обира, на който стана же

В клавирната надпревара тази година се включиха млади пианисти на възраст до 25 навършени години.

Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов – диригентът Константин Добройков, джаз пианистът и композитор Антони Дончев, пианистът и преподавател в Академията на музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) Николай Желязков и джаз изпълнителката и предподавател в Нов български университет Вики Алмазиду, която създава първия майсторски клас по джаз пеене в Солун преди повече от 35 години и продължава мисията на Маестро Левиев да среща младите музиканти със стандартите на джаза.

Пианистът Виктор Вичев получи голямата награда на община Пловдив, която беше връчена от заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив  - Пламен Панов.

Двете специални награди „Милчо Левиев“ от сдружението за култура и образование „Милчо Левиев“ получиха младите пианисти Мариела Низамова и Вероника Илиева, която грабна и награда „Одеон“ от Тони Симидчиева.

Наградата на Нов български университет – еднократна стипендия за едногодишно обучение при проф. Людмил Ангелов , спечели Йоана-Лора Василева, която спечели и второто място в третата възрастова група.

Изложбата "Послания върху глина" по повод 110-ата годишнина от рождението на известния трънски ма

Самостоятелна изложба ще открие в Хасково старозагорският художник Светлозар Недев. Картините му

Над 30 галерии и колективи от 12 държави ще покажат работата на млади и утвърдени артисти в рамки

Този фестивал направи така, че да бъде посещаван от всички градове. Не случайно Пловдив е столица

Иранският режисьор Джафар Панахи, който спечели "Златна палма" на фестивала в Кан за филма "Обикн

Носители в първа възрастова група станаха: първа награда – Константин Кънчев –„Канц“, който спечели и специалната награда за композиция, втора награда – Дарен Ехранов, който получи и специалната награда за най-млад участник и Хрисиана Савова.

Във Втора възрастова група бяха отличени: първа аграда – Радослав Чиколов и Антонина Кирякова,  втора награда – Борис Дочев, трета награда – Алиса Грицан.

"Имах удоволствието през миналите дни да бъда председател на журито на втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ в Пловдив. Моите впечатления са отлични за втора поредна година в рамките на това събитие, което всъщност не е обичайният конкурс. Защо казвам това? Интересното е, че това е едно събитие, което включва в себе си няколко фази. Първо, в първите два дни правим семинари с участниците в конкурса, с младите талантливи пианисти, които идват от всички точки на България за да участват тук в конкурса. Тоест, има един първоначален контакт, който за нас е много важен като жури и мисля, че и за участниците. Те си съгласиха с това, че всъщност им е много полезно да поработим произведенията, пиесите, които те представят на конкурса, да им кажем нашите впечатления, да обсъдим какво всъщност стои зад музиката, защото конкурса има три посоки, чисто репертуарно. Едното, което трябва да изпълнят, е произведение от класическата музика, след това задължително една пиеса по избор от Милчо Левиев и третата пиеса е с един по-широк спектър на възможности. Може да бъде стандартен джаз, може да бъде дори и поп или латино, или каквото те решат от по-съвременната музика, по-встрани от класическата музика, или произведение от български съвременен композитор. В тези три посоки вижданията и интерпретацията са съвсем ясно различни", каза в интервю  проф. Людмил Ангелов.

По думите му приоритет на този конкурс е отварянето на нови хоризонти за младите таланти.

„Защото, в крайна сметка, той търси да поощри и да отвори врати към музикалните сцени за личности, които биха били като Милчо Левиев, който всъщност никога не е учил да бъде джазмен. Учил е в българската консерватория, в юузикалната академия, бил ученик на Панчо Вадигеров по композиция, на академик Андрей Стоянов по пиано, т.е. абсолютно сериозно, така да го речем в кавички, музикално образование, което обаче се съчетава в него. В една и съща личност – не само пианиста, но и композитора и джазмена, който пък от своя страна е един от първите хора в световен мащаб, който обръща внимание на етноелементите в джаза. Какво по-хубаво за нас, че това са именно българските фолклори, българската музика, която е толкова богата и интересна. Така че ние търсим и искаме да намерим такива хора, на които да помогнем, такива млади таланти с едни по-разнообразни и по-широки интереси. И тези семинари, които ние провеждаме, са ценни именно с това“, каза още проф. Ангелов.

Уточни, че тази година е дадена възможност за участие и на по-младите пианисти и че има участници, които са свирили свои собствени композиции. Това е, според него и една от целите на конкурса – да стимулира подобни млади пианисти, които имат и тези интереси, и по този начин да имат и възможност да свирят пред публика своите композиции. 

„Носителят на голямата награда, например, Виктор Вичев от Пловдив, представи един свой собствен цикъл от четири пиеси, които бяха чудесни. И сред най-малките също имаше едно момче, Константин Кънчев – „Канц", което пък ни очарова с тази простота и тези наистина по детски измислени пиеси, но пък очевидно това дете има таланта да бъде и композитор. Така че решихме да го поощрим и с една специална награда на журито за композиция. Също както и най-малкият ни участник – Дарен Ерханов от Русе, само на 11 години изпълни много зряло своята програма. Така решихме и за него да дадем една награда, която по принцип не беше включена в регламента“, разказа още проф. Ангелов.

Роденият в Пловдив Милчо Левиев (1937–2019) има огромни заслуги и влияние в развитието на българския джаз. Завършва Националната музикална академия (тогава Държавна консерватория) през 1960 г. Негови професори са Панчо Владигеров и Андрей Стоянов.

Започва кариерата си в Пловдивския драматичен театър. Диригент е на Биг бенда на Българското национално радио от 1962 до 1966. От 1963 до 1968 г. работи като солист и диригент на Пловдивската и Софийската филхармония. През 1965 г. става създател, водач и пианист на формация „Джаз фокус 65“, с която участва в международни фестивали и концертни турнета в Швейцария, Финландия, Франция и други.

През 1970 г. по покана на Дон Елис напуска България и заминава за Лос Анджелис. Остава с него до 1977 г. В началото на 1980 г. се завръща за кратко в страната и изнася поредица от концерти. Бил е на многобройни турнета из Европа и САЩ. Преподава в Университета на Южна Калифорния и води майсторски клас в Нов български университет.

Има над 70 записа в световни фирми като инструменталист, композитор, аранжор с джаз музиканти като Дон Елис, Ал Жеро, Арт Пепър, Били Кобъм и други.

Левиев печели награда „Грами“, отличие от Националния джаз образователен конгрес и Почетен златен медал на Международната академия на изкуствата в Париж (1995). Удостоен е с орден „Стара планина“, орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие и титлите Почетен доктор хонорис кауза от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив (1995) и от Нов български университет.

Значими негови творби са Рапсодия „Орфей“ за пиано и симфоничен оркестър, Симфо-джаз скици за джаз комбо и симфоничен оркестър, 11 инвенции за инструменти и гласове, Концерт за джаз комбо и др.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
25-то издание на музикалния фестивал H.M.S.U Summer Festival
Музикалният фестивал H.M.S.U. Summer Festival - Hard Music and Sounds United, за 25-и път ще се проведе в Борисовата градина, съобщават организаторите от "Фест тийм". Музикалният ...
Греди Асса представя „Разговори с живописта“
Изложба, озаглавена „Разговори с живописта“, на българския живописец Греди Асса ще се открие на 25 юли в зала „2019“ към Градската художествена галерия &nda ...
Рап фестивал в Лапландия чества саамската култура
На 50 км от брега на Северния ледовит океан, във финландското селище Утсьоки, рап фестивал радва публиката под лъчите на среднощното слънце, съобщава Асошиейтед прес. Утсьоки се н ...
Никой не е самотен остров в музиката
Никой не е самотен остров в музиката. Това каза в интервю певицата и педагог Весела Морова, която проведе работилница по вокална импровизация „Ела в кръга“ в рамките на ...
I’m the Problem на Морган Уолън оглавява класацията на „Билборд“ за албуми от два месеца
I’m the Problem на Морган Уолън бележи първите два месеца начело в класацията на „Билборд“ за албуми. Кънтри певецът оглавява подреждането с този албум за осма по ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за последната му филмова роля, споделя, че актьорът е станал „истински факир“ с колодата, съобщава Би Би Си. Пи ...
Докато човек чете със сетивата си картина на проф. Сашо Драганов, се формира биорезонанс
Докато човек чете със сетивата си картина на проф. Сашо Драганов, се формира биорезонанс, каза проф. инж. Живко Желев по повод представянето на първата самостоятелна изложба & ...
Певицата Дани Илиева спечели голямата награда на международен фестивал в Словения
Певицата Дани Илиева спечели с песента си "Ще целуна ли" голямата награда Grand Prix на 30-ото юбилейно издание на International Fens Festival, който се проведе в словенския град К ...
Певицата Майли Сайръс обяви, че „няма желание“ да направи турне
Майли Сайръс заяви, че „няма желание“ да тръгне на турне заради липсата на достатъчно "инфраструктура", която да подкрепи творците, съобщи ДПА. Въпреки че през май изд ...
25-то издание на музикалния фестивал H.M.S.U Summer Festival
Музикалният фестивал H.M.S.U. Summer Festival - Hard Music and Sounds United, за 25-и път ще се проведе в Борисовата градина, съобщават организаторите от "Фест тийм". Музикалният ...
Тикер в 02:00 ч.
Илюзионистът, който обучава Брад Пит на трикове с карти за последната му филмова ...
Начало Под прожектора
7248
Под прожектора

Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“

В клавирната надпревара тази година се включиха млади пианисти на възраст до 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Пианистът Виктор Вичев получи голямата награда на община Пловдив, която беше връчена от заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив  - Пламен Панов.

| 11 Юли 2025, 17:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Наградиха лауреатите на Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“
Снимка © Община Пловдив

Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи днес с церемония по награждаване и концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов"в Пловдив.

В клавирната надпревара тази година се включиха млади пианисти на възраст до 25 навършени години.

Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов – диригентът Константин Добройков, джаз пианистът и композитор Антони Дончев, пианистът и преподавател в Академията на музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) Николай Желязков и джаз изпълнителката и предподавател в Нов български университет Вики Алмазиду, която създава първия майсторски клас по джаз пеене в Солун преди повече от 35 години и продължава мисията на Маестро Левиев да среща младите музиканти със стандартите на джаза.

Пианистът Виктор Вичев получи голямата награда на община Пловдив, която беше връчена от заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив  - Пламен Панов.

Двете специални награди „Милчо Левиев“ от сдружението за култура и образование „Милчо Левиев“ получиха младите пианисти Мариела Низамова и Вероника Илиева, която грабна и награда „Одеон“ от Тони Симидчиева.

Наградата на Нов български университет – еднократна стипендия за едногодишно обучение при проф. Людмил Ангелов , спечели Йоана-Лора Василева, която спечели и второто място в третата възрастова група.

Носители в първа възрастова група станаха: първа награда – Константин Кънчев –„Канц“, който спечели и специалната награда за композиция, втора награда – Дарен Ехранов, който получи и специалната награда за най-млад участник и Хрисиана Савова.

Във Втора възрастова група бяха отличени: първа аграда – Радослав Чиколов и Антонина Кирякова,  втора награда – Борис Дочев, трета награда – Алиса Грицан.

"Имах удоволствието през миналите дни да бъда председател на журито на втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ в Пловдив. Моите впечатления са отлични за втора поредна година в рамките на това събитие, което всъщност не е обичайният конкурс. Защо казвам това? Интересното е, че това е едно събитие, което включва в себе си няколко фази. Първо, в първите два дни правим семинари с участниците в конкурса, с младите талантливи пианисти, които идват от всички точки на България за да участват тук в конкурса. Тоест, има един първоначален контакт, който за нас е много важен като жури и мисля, че и за участниците. Те си съгласиха с това, че всъщност им е много полезно да поработим произведенията, пиесите, които те представят на конкурса, да им кажем нашите впечатления, да обсъдим какво всъщност стои зад музиката, защото конкурса има три посоки, чисто репертуарно. Едното, което трябва да изпълнят, е произведение от класическата музика, след това задължително една пиеса по избор от Милчо Левиев и третата пиеса е с един по-широк спектър на възможности. Може да бъде стандартен джаз, може да бъде дори и поп или латино, или каквото те решат от по-съвременната музика, по-встрани от класическата музика, или произведение от български съвременен композитор. В тези три посоки вижданията и интерпретацията са съвсем ясно различни", каза в интервю  проф. Людмил Ангелов.

По думите му приоритет на този конкурс е отварянето на нови хоризонти за младите таланти.

„Защото, в крайна сметка, той търси да поощри и да отвори врати към музикалните сцени за личности, които биха били като Милчо Левиев, който всъщност никога не е учил да бъде джазмен. Учил е в българската консерватория, в юузикалната академия, бил ученик на Панчо Вадигеров по композиция, на академик Андрей Стоянов по пиано, т.е. абсолютно сериозно, така да го речем в кавички, музикално образование, което обаче се съчетава в него. В една и съща личност – не само пианиста, но и композитора и джазмена, който пък от своя страна е един от първите хора в световен мащаб, който обръща внимание на етноелементите в джаза. Какво по-хубаво за нас, че това са именно българските фолклори, българската музика, която е толкова богата и интересна. Така че ние търсим и искаме да намерим такива хора, на които да помогнем, такива млади таланти с едни по-разнообразни и по-широки интереси. И тези семинари, които ние провеждаме, са ценни именно с това“, каза още проф. Ангелов.

Уточни, че тази година е дадена възможност за участие и на по-младите пианисти и че има участници, които са свирили свои собствени композиции. Това е, според него и една от целите на конкурса – да стимулира подобни млади пианисти, които имат и тези интереси, и по този начин да имат и възможност да свирят пред публика своите композиции. 

„Носителят на голямата награда, например, Виктор Вичев от Пловдив, представи един свой собствен цикъл от четири пиеси, които бяха чудесни. И сред най-малките също имаше едно момче, Константин Кънчев – „Канц", което пък ни очарова с тази простота и тези наистина по детски измислени пиеси, но пък очевидно това дете има таланта да бъде и композитор. Така че решихме да го поощрим и с една специална награда на журито за композиция. Също както и най-малкият ни участник – Дарен Ерханов от Русе, само на 11 години изпълни много зряло своята програма. Така решихме и за него да дадем една награда, която по принцип не беше включена в регламента“, разказа още проф. Ангелов.

Роденият в Пловдив Милчо Левиев (1937–2019) има огромни заслуги и влияние в развитието на българския джаз. Завършва Националната музикална академия (тогава Държавна консерватория) през 1960 г. Негови професори са Панчо Владигеров и Андрей Стоянов.

Започва кариерата си в Пловдивския драматичен театър. Диригент е на Биг бенда на Българското национално радио от 1962 до 1966. От 1963 до 1968 г. работи като солист и диригент на Пловдивската и Софийската филхармония. През 1965 г. става създател, водач и пианист на формация „Джаз фокус 65“, с която участва в международни фестивали и концертни турнета в Швейцария, Финландия, Франция и други.

През 1970 г. по покана на Дон Елис напуска България и заминава за Лос Анджелис. Остава с него до 1977 г. В началото на 1980 г. се завръща за кратко в страната и изнася поредица от концерти. Бил е на многобройни турнета из Европа и САЩ. Преподава в Университета на Южна Калифорния и води майсторски клас в Нов български университет.

Има над 70 записа в световни фирми като инструменталист, композитор, аранжор с джаз музиканти като Дон Елис, Ал Жеро, Арт Пепър, Били Кобъм и други.

Левиев печели награда „Грами“, отличие от Националния джаз образователен конгрес и Почетен златен медал на Международната академия на изкуствата в Париж (1995). Удостоен е с орден „Стара планина“, орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие и титлите Почетен доктор хонорис кауза от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив (1995) и от Нов български университет.

Значими негови творби са Рапсодия „Орфей“ за пиано и симфоничен оркестър, Симфо-джаз скици за джаз комбо и симфоничен оркестър, 11 инвенции за инструменти и гласове, Концерт за джаз комбо и др.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
25-то издание на музикалния фестивал H.M.S.U Summer Festival
Греди Асса представя „Разговори с живописта“
Рап фестивал в Лапландия чества саамската култура
Никой не е самотен остров в музиката
I’m the Problem на Морган Уолън оглавява класацията на „Билборд“ за албуми от два месеца
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Брад Пит стана истински факир с картите, разкри инструкторът му за ролята във „F1: Филмът“
Калейдоскоп
Докато човек чете със сетивата си картина на проф. Сашо Драганов, се формира биорезонанс
Цветни аспекти
Певицата Дани Илиева спечели голямата награда на международен фестивал в Словения
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.